Informace o nás

Spolek rodáků a přátel Semil byl ustanoven jako občanské sdružení dne 20. května 2011 šesti členy přípravného výboru. Nápad se zrodil v hlavách dvou kovaných Semiláků – rodáka Miloše Plachty a přítele Semil Miroslava Prokeše, rodáka z Benešova u Semil. Pro svůj nápad získali další čtyři Semiláky. Takže šestičlenný přípravný výbor pak vypadal takto: Miloš Plachta (emeritní ředitel Gymnázia I. O. v Semilech), Miroslav Prokeš (emeritní ředitel KC Golf v Semilech), Milona Srbová (emeritní ředitelka Muzea a Pojizerské galerie v Semilech), Nadia Ladkany (operní pěvkyně a sbormistryně Jizerky), Luboš Hlava (profesor GIO Semily) a Jiří Brádler (profesionální fotograf). 

Po vydání nového občanského zákoníku bylo občanské sdružení převedeno na zapsaný spolek. Nové stanovy byly schváleny valnou hromadou 28. dubna 2016. Podle nich je Spolek rodáků a přátel Semil dobrovolným, neziskovým a nepolitickým svazkem občanů. Jeho sídlo je v Semilech a působí na území celé České republiky. Členové spolku aktivně podporují záměry příslušných orgánů, organizací i fyzických osob, které zajišťují rozvoj Semil a okolí, naplňují zásady subsidiarity a tak spokojený život občanů na demokratických principech, a naopak, jsou kritičtí k takovým postupům a roz­hodnutím, jež Semily, jejich okolí a občany ve svých důsledcích poškodí. Spolek se snaží o ochranu a obnovení kulturních a historických památek,  ochranu zeleně a životního prostředí ve městě, budování cyklostezek a klidových zón pro pěší,  rozvoj a obnovu průmyslových aktivit a zkvalitňování služeb včetně zdravotnictví a školství,  rozvoj kulturního a sportovního života ve městě. Organizuje  vzdělávací programy, výstavy, přednášky, diskuze a besedy týkající se osobností Semilska, historie, současnosti i budoucnosti Semil a okolí, pomáhá vytvářet dobrý vztah občanů k našemu městu a jeho okolí a usiluje o propagaci Semil a okolí ve sdělovacích prostředcích všeho druhu, přičemž Semily vnímá jako přirozené centrum horního Pojizeří, náležející současně i do Českého ráje.

Řádným členem Spolku se může stát každý občan starší 18 let bez ohledu na národnost a státní příslušnost, pokud souhlasí s jejími cíli.